Vissza a menühöz/Menu

TRADICIONÁLIS MUNKÁK, MODERN ÉS RÉGI MINTÁK,

 

2015 március-július

Várfal a virágos kertben
Ágytakaró 198 x 198 cm
Varrtam a 2015-ös országos kiállítás pályázatára

A munka készítéséről, technikáiról és saját kritikámról itt lehet olvasni.
 

Csillagok egyesülése (Star Reunion) 2013  április - 2014 augusztus

 

 

Star-reunion, azaz csillagok egyesülése.
Készült a Csillaghegyi Öltögetők kiállítására
2013 áprilisától 2014 augusztusig..
Mérete: 128x188 cm.

2014. március

Még februárban elmentem egy tanfolyamra, ahol egy íves foltokból álló levél volt a téma. ott nem akaródzott nekem varrni. Részben, mert korábban el kellett jönni, részben, mert fájt a fejem. De főleg azért nem, mert tudtam, hogy nekem okvetlenül valami kacifántosabbat, levelesebbet "kell varrni", továbbá éreztem, hogy nekem ehhez a technikához nincs és nem is lesz türelmem. Illetve tudtam, hogy egy ilyen levelet én nem fogok a tanított technikával varrni, de úgy egyébként a technika jó, és pontos rajz követéshez és vagy nagyon sík felületet varrásához kiváló.

       

 

A tanfolyamvezető, Kacsuk Éva szépséges levele      

   Az én jóval kacifántosabb levelem (2014. március, 39x51cm)

Ami magát a levelet illeti, azzal meg vagyok elégedve. A színezés elég jó, a kiugró világos zöld folt csak a képen ilyen, életben jobban belesimul a többi zöld közé. A keret az természetesen pompás. De a tűzés! Erről jobb nem beszélni.


  A munka készítésének a folyamata az első firkától az utolsó öltésig  >>>

 

  2014. január-február "Ki mit tud farmerből varrni"

 címmel kiállítást szerveztek Mezőkövesdre. A felhívás kezdetben hidegen hagyott, majd támadt pár ötletem, amik azután négyzetesen osztódtak. De karácsony előtt már nem akartam belekezdeni, azután vagy 2 hétig a varróasztalomon a karácsonyfa állt. Közben az ötleteim tovább szaporodtak és szerencsére a farmernadrágok is. (Még Dolányi Anna is küldött nekem két és fél farmert). A szűken két hónap kevés volt ötleteim megvarrására,  de a legkedvesebbeket megvarrtam, kivéve egy mellényt, arra végkép nem jutott idő. összesen kilenc munkát küldtem el a kiállításra. Egyébként 65 alkotótól  153 munka volt kiállítva, és 20 munkát díjaztak különféle ajándékokkal.

  

 

A díjnyertes kötény. A jutalmam

 egy szentistváni terítő.
     


Textil tál és tűzése

     

Quilt farmerből.
Eredetileg olyan quiltet akartam, amit a tál tűzéséhez hasonló zentangle tűzésel lehet díszíteni.
Papíron ez a tollas csillag pont megfelelt ezen követelménynek. De végül a zentangle tűzések csak közelről látszottak, és két folt tűzése után ezt a tervet feladtam.

Egyébként fél vastag és vastag farmerből tollas csillagot varrni kész rémálom. De végül egészen jól sikerült. A tűzés kevésbé, mert sok helyen a varrótalp alatt nem fért el a munka.

     

Balra a kedvencem: konyhai rendező, vagy csúnyán mondva: organizer, főleg farmerzsebekből varrva. A másik pedig egy fűszertartó. Eredetileg egybe terveztem a kettőt, de az anyagtorlódások miatt nem lehetett összevarrni. Ez még szerencse is, mert külön-külön talán fogom tudni használni. nem a konyhában, hanem a varrósarkomban.

Egy fogóruha, rátétes mintával, amit cérnafirkával tűztem le. Azután ez nekem úgy megtetszett, hogy ez a stílus a quilt kivételével a többi munkán is visszaköszön.

     

Ha varrok, akkor nálam nagy a rendetlenség, de többnyire el vagyok a nappalink negyedét elfoglaló 2x2 méteres varrósarkomban (vasalódeszka másik szobában lakik), de  most bizton állíthatom, hogy ekkora kirakodást még sohasem rendeztem. Az erkélyajtónál egy kerti széken halmoztam fel a farmereket, előtte a hintaszéken már kiszabott anyagok vannak, és plusz kirakósdi székre helyezett rajztáblán. A hintaszéktől jobbra semmi rendkívüli, ott a varrógép, vágólap és a szekreterem írólapja, aktuálisan tele farmerdarabokkal.

 

 

Mezőkövesdre "Ki mit tud farmerből varrni"  pályázatára 2014. február

Quilt farmerből.
Eredetileg olyan quiltet akartam, amit a tál tűzéséhez hasonló zentangle tűzésel lehet díszíteni.
Papíron ez a tollas csillag pont megfelelt ezen követelménynek. De végül a zentangle tűzések csak közelről látszottak, és két folt tűzése után ezt a tervet feladtam.

Egyébként fél vastag és vastag farmerből tollas csillagot varrni kész rémálom. De végül egészen jól sikerült. A tűzés kevésbé, mert sok helyen a varrótalp alatt nem fért el a munka.

 

Országos kiállítás 2013 pályázatára modern munka

 

     
 

"Karitász"
120x60 cm
Készült 2013. áprilisában

Már a pályázati kiírás után beugrott, hogy torzított lyukas csűrőket kellene varrni. és ahol lyukas a csűr, ott el kél a segítség, és ezért az egyik csűrbe applikálok egy piros szívet.

 

Az elrendezés adódott azonnal magától, de jó színezést nem tudtam kitalálni.  Azután kaptam karácsonyra öt modern anyagot, de nem éreztem, hogy ez az igazi kollekció. Végül szinte az utolsó pillanatban varrtam egy mintadarabot, ennek a fényképéből idomítottam a véglegeshez hasonló összeállítást és elküldtem egy foltos levelező barátnőnek, akinek nagyon adok a véleményére. Ő igen lelkes lett és biztatott a kivitelezésre. Rögvest bele is kezdtem, ó én balga, angol sablontechnikával. Így elég soká állt össze a munka. (Mivel itt nm kellett precízkedni, csíkvarrással nagyon gyorsan összeállt volna.  Sebaj, így legalább hosszabb ideig esténként érdemleges dolgot csináltam.
Először a munkám motívumait. Nem szabadon, csak rendesen varrva, de azt kétszer sűrűn forgatva a munkát. Végleg megállapítottam, hogy a többi részt szabad gépi tűzéssel kell kitöltenem valami gazdag mintával. Volt pár ötletem, Először csak annyi volt biztos, hogy görbe vonalakkal teljesen szabálytalan mintát rajzolok, mert így az sem baj, ha ezeket pontatlanul követem. Márpedig pontosan úgysem tudom.
Ezután firkálgattam ceruzával skicc pauszra, életnagyságú gubancokat. Láttam már tűzéseket és toll-, meg ceruzarajzokat zentangle, illetve zentagnle art elnevezéssel. Először ilyesmikre gondoltam, azután kialakult, hogy helyenként hálókat varrok négyzetekből, vagy téglalapokból, vagy rombuszokból rendes gépi öltéssel. Nem volt egyszerű a sok forgatás miatt, de végül jó lett. Majd a még üres helyeket ágakkal bogakkal, levelekkel töltöttem ki, abszolút szabálytalanul.
A kiállításon többek ájuldoztak, hogy én milyen pompásan tudok már tűzni. Na ja, ilyen kuszaságot. De mindegy, a végeredmény a fontos, és a tűzés nagyon jó lett. Úgy az egész munka nekem nem tetszett, hamvába holt. ha még egyszer megvarrtam volna, akkor procionnal festett igen élénkszínes és kicsit foltos anyagokat használtam volna.
T
udtam, hogy a pályázaton nem rúg a labdába, bár az egyik helyezet fittyet hányt a kírásra, mégis díjazták egyébként szép munkáját. Ha negligálják, akkor tán nekem is jutott volna valami. A többi díjazott munka mindenkétséget kizáróan hobb volt az enyémnél. Megnézhetők itt >>>

Baráti vélemények:

SzKati lelkesen dicsérte.
 Éva lányomnak nagyon tetszik.
Tomi megnézte és egy szót sem szólt,
Attila nem volt lelkes, ő nem ért a modernhez,
nincs róla véleménye, mondotta udvariasan.
Márta néni szerint a feladatot jól teljesítettem.
Girwood Ági szerint jó, csak nagyon színtelen.
BJudit csak annyit írt, hogy jópofa.

És itt van jobbra a zsűri véleménye.
Érdekes.
Szerintem a kiírásnak maradéktalanul megfeleltem.
Ötletesség, eredetiség szerintem ötös.
A kompozíció egyéni ízlés kérdése.
A színhatás alulról üti meg a közepest.
A kidolgozásban nem tudom hol volt az egy pontnyi hiba.
A lényeggel, az összbenyomással sajna egyet kell értenem.

Szirénéknél a kék bulin Szirén bemutatta a nála levő díjnyertes munkákat, plusz az enyémet, mert nála landolt. Hízott a májam, mert akkor ott sok dicséretet zsebelhettem be.

 

 

Optikai illúzió 2013. október


Októberben varrtam egy valódi foltmunkát. Kacsuk Évi járja az országot, tanítja ennek a csíkos illúziónak a varrását.
Békáson a csoportunknak is tartott tanfolyamot. Oda elmentem. Kértem egy egységcsomagot, így a remek színösszeállítással nem henceghetek, nem az én művem. Egyébként telitalálat, jó szelekció a mintához.
A munka nagyon ötletesen van megvarrva, nem a világ legegyszerűbb dolga, de nekem nem okozott gondot, azonnal értettem, mit miért hogyan hova, stb. De hiába vagyok én még mindig ilyen okos, pontosan nem tudtam megvarrni akárhogy igyekeztem. A sorok, mint az ökörhugyozás. Vigasztaló, hogy a végeredményen nem zavaró, sőt, mondhatni hogy így a jó. De az már nem, hogy a felső széle nem egyenes, nem is tudom, hogy lehet majd gatyába rázni.
Továbbá azt sem tudom, mire jó ez nekem, plusz egy quilt a szekrényemben. (Végül Éva kérte el az étkezőjébe)

"Budapest, Margitsziget", 2011.június-november.

Ezt a munkámat a céh vezetőségének felkérésre a Színpompás kertek és szobrok textilből”  című gröbeznzelli kiállításra készítettem.  A pályázatra 37 munka képét küldték be,  de csak 25 munkát fognak kiutaztatni. A zsűrizés januárban lesz. Mit ne mondjak, drukkolok. Nagy munka volt elkészíteni.

A munka mérete: 124x124 cm.
Géppel varrva, részben papírtechnikával.
A képeket magam terveztem, rajzoltam fényképek alapján, és kézzel hímeztem.
A tűzés kukacolás géppel. A szélső sávot és keretet Szabó Irén, alias Szirén tűzte meg.

  A munka készítésének a folyamata az első gondolattól az utolsó öltésig  >>>

Utóirat februárban: stílusosan írhatom, hogy zöld munkám zöld utat kapott Gröbenzellbe.

Párnák magyar hímzésminták után


Palóc kötényminta
40 x 40 cm, kézi applikáció


Rábaközi madaras minta
40x40 cm, applikáció kétoldalas ragasztott közbéléssel


Matyó  hímzés
40x40 cm, applikáció kétoldalas ragasztott közbéléssel

Karitász
2010 augusztusában a jászberényi Berényfolt takaró varrást szervezett
a Felsőzsolcai árvízkárosultaknak és az inácsi óvodának.
 


Ez egy igazi patchwork takaró, felfejtett drindlikből készült.
(csak a fedlapot varrtam, meg,
a hátlapozást és a tűzést a Foltlelkesek készítették)


Ez csak hamis patchwork.
Nem lévén gyerekeknek való mintás anyagom, vettem egyet.
Gondoltam, szétvágom és más anyagokkal kiegészítve varrom meg. De ez az anyag önmagában remek, így végül csak hátlapoztam és a minták, foltok széleit géppel megtűztem.


ERDÉLY (BLUEWORK)
100x100 cm.
Géppel és kézzel varrva, kézi hímzés, gépi tűzéssel.
Készült 2008. augusztusában és szeptemberében
A VII. Határtalanul Fesztiválra, tolnai kékfestőkre kiírt pályázatra.
(III. helyezést értem el, a többi pályamunka a http://hunpatch.com/exhib/exh_main.htm
címről indulva a Magyar foltos kiállítások listájából).
A hímzésrajzok Kós Károly és Cseh Gusztáv rézkarcai, illetve linóleum metszetei alapján készültek.

 


 

Így készült:
A munka előzményének tekinthető, hogy 2007telén egy ausztrál nénikémtől kaptam egy kis anyagcsomagot. Volt benne 15 darab 15x15 centis piros domináns anyag, plusz egy méter gyönyörű piros. Mit lehet ebből varrni? Egy barátnőm, mondta, hogy red workot. Elhúztam a szájam, én és a hímzés? Lényeg, hogy a bogár bekerült a fülembe. Megvizslattam alaposan a kis anyagokat. csalódás. valamennyiben piros uralkodik, de nem igazán illenek össze. (pl. piros fehér csíkos agyonnyomja az apró mintásat, stb.).
Ekkor jött az ötlet, hogy kékfestőből blue workot kellene varrni. Ekkor éppen más munkán dolgoztam, és következőnek a monokróm színvallást szántam (lásd előző lapon). Augusztus lett mire érdemben elkezdtem gondolkodni.
Nézegettem a neten a hasonszőrű, főleg piros munkákat. A neten tök aranyos dolgokat találtam, de úgy éreztem, hogy kékfestőhöz spéci magyar kellene. Az idő szorított és nekem nem sok kedvem volt a magyar népművészet hímzésvilágából lóhalálban vagy másfél tucat darabot kreálni. Itt tartottam, mikor a szembe virított egy  red workről egy kis kis mesebeli vár. A látvány bennem Törcsvár képét idézte fel, és már vettem elő a fényképeket, és Kós Károly, és Cseh Gusztáv könyveit. Kirajzoltam egy torony részletet, szálöltéssel kivarrtam. Ez az! Téma OK. Jöhet a "szerkezettervezés".
 

Törcsvár (Drakulavár) fényképen

Kós Károly metszete

Az én rajzom

Hímzés

A dolgot nehezítette, hogy  nem blue work, hanem kékfestő pályázaton kell sikert aratni. Véleményem szerint egy igazi kékfestős munka, nem agyonszabdalt kékfestő ficnikből varrt csoda, hanem letisztult formákat, minták rajzolatát jól megmutató nagyobb kékfestő darabokat tartalmazó munka az igazi.
Szokásomhoz híven elégé földhözragadtan szimmetrikus tervekkel kezdtem. Azután megihletett egy szabálytalan red work, következő tervem ebből indult ki. Ezt tovább fejlesztgettem kockás papíron, gazdagítottam vadludas csíkokkal és egyéb sormintákkal.

A következő lépés szünet volt. Terv van, tolnai kékfestő mindösszesen három kisebb darab. Nyármeleg, Tolna messze, leutazni semmi kedvem.  A foltos világ többnyire barátságról szól és két barátnőm felajánlotta tolnai anyagait. Sőt, előzetesnek be is szkennerezték.

        

Elkészítettem 16 rajzot, és próbáltam a szerkezettel összehozni. De nem sokat gondolkodtam ezen, össze fog jönni a dolog, majd a részletek kialakulnak menetközben. Vászonra hímeztem a rajzokat, megvarrtam a csillagokat. Néhányat papírra varrással géppel, a többségét angol sablontechnikával  természetesen kézzel.
Mikor úgy véltem, hogy már elég a kép meg a csillag, kezdtem az ágyon kirakóst játszani 80x80 cm mérethatáron belül. . Közben hímeztem a feliratokat, szaporítottam a csillagokat, majd a hímzéseket is, és gyártottam négyzetek és téglalapokból rövidebb csíkokat. Mikor végre meg voltam a látvánnyal elégedve, elkezdtem a darabokat összevarrni. Az ágyon kirakva a darabok, varrás a nappaliban a varrósarkomban, vasalás a kisszobában és szabás az étkező asztalon. Szerencsére az egész lakás 70 négyzetméter.
Nemcsak varrtam, fejtettem is eleget. A fehér anyag foszlott. Nagyon igyekezetem pontosan dolgozni, de az eredményen ez nem igazán látszott.


Mikor a munka bele összeállt, jött az újabb kirakós játék, a keret 10x10 cm anyagokból, úgy hogy a tolnai minta kincsből minél többet bemutasson. Ezután már csak a keretfelvarrás, hátlapozás, tűzés volt hátra.
A keret felvarrása után csúnya meglepetés ért. A belső rész  az egyforma oldalhosszak ellenére elkajszult. erre nem számítottam, mert varrás előtt az átlók egyformák voltak. Stb. fejtés, varrás, hátlapozás, kifércelés. Utóbbi azért, mert kézzel akartam tűzni, és akkor a biztosítótűk zavarnak. Végre lehetett kezdeni a tűzést. Az alsó sor már kész volt, amikor elkezdett fájni a csuklóm. Tapasztalatból tudom, hogy ilyenkor két hétig tilos a tűzés. A határidőig már csak 10 nap volt hátra. Kézi tűzés ki, és gépi elkezdése.

Drága másfél éves gépem ekkor úgy döntött, hogy másodszor is elromlik. Murphy törvény. De kicsit megkönyörült rajtam, nem egészen tagadta meg a munkát, csak gyakorta leállt, és csak a gép ki- és bekapcsolása után ment tovább. ja, és minden alkalommal újra kellett állítani az öltéshosszat, meg a tűpozíciókat. De még így is sikerült a munkát két nap alatt megtűzni és bekeretezni. A padlón szépen kifeküdte, de felakasztva a képek lefegtek. Hajrá, mindegyiket láthatatlanul kézzel a flizhez öltögetni. Ráadásul többnyire egy kiskutyával az ölemben. De minden jó, ha a vége jó. A munka időben fent volt a várban, a kiállításon kikerült a falra, és a zsűri harmadik díjra érdemesítette. Kaptam tíz félméteres tolnai kékfestőt. Gondoltam, van még feldolgozatlan Kós Károly kép, majd kivarrom. Majd? Most biztosan nem, mert azóta a Pápai múzeum kiírt egy számomra nagyon vonzó kékfestő pályázatot. befejezem azt  honlap frissítést, és elkezdem lerajzolni fejemben megtervezett újabb kékfestős munkát.

 

Kékfestőim, "Erdély" és "Hajdanában danában" Luberonban (Franciaország)

 

 

Takaró és hátlapja.
Saját festésű selyemmolinóból készült.
150x210 cm. Géppel varrva és tűzve.
A gyönyörű tűzést, amely sajna nem látszik a képen,
Hamariné Márta néni munkája..
2008. augusztus.

Terakotta színvallás

 

80x80 cm, géppel papírra varrás, kézi tűzés
2008. augusztus
 

A 2008-ban rendezett VII. Határtalanul Fesztivál egyik pályázati témája volt a terrakotta színvallás a tradicionlis kategóriában. Nem semmi egy szín árnyalatiból jó képet kihozni. Bolti anyagokból szembe sem jutott volna ilyesmit varrni. De már egész jól belejöttem a procion festésbe, úgy véltem, egy-kettő összeállítok egy monokrom sorozatot 5 vagy 6 színből. Tévedtem, csak több próbálkozás után sikerült egy viszonylag jó sorozatot előállítani.

Először egy erdőt akartam varrni, a "vihar  a tengeren" zengzetes elnevezésű  mintába képzeltem bele. Ehhez megfestettem egy zöld sorozatot. illetve azt akartam festeni, de mint a képen látható, még sárga is lett benne. Összeszedtem minden zöldre festett anyagom, és csak úgy rakosgattam az ágyon. helyből elment a kedvem a zöld színvallástól.

 

Némi töprengés után úgy gondoltam, hogy sötét vöröses barnából világosodó anyagsor kellene. De hogy mihez, azt még nem tudtom. A színvilág miatt az erdő elejtve. Székely Kati készített nekem egy megfelelő színsort, én pedig elkezdtem festeni.
Kigondoltam az egyes színek előállítását. Kevertem, kavartam, festettem, mostam, vasaltam. Szép anyagokat kaptam, de a sorozat nem lett igazán mono.

         

 

 

 

 Ezek után új sorozatot festettem, majd még egyet, és még egyet. Makacs vagyok, nem adtam fel, juszt sem. Végül a terrakotta festék hígításával sikerült kaptam egy megfelelő sorozatot. Sajna nem éppen olyat, mint a cél volt, a legnagyobb bibi egy jó sötét záró szín hiánya volt.

 

OK. Anyag meg van. De mi legyen belőle? Leragadtam a tengeri viharnál, és azt színezgettem. Egyik variáns sem fenomenális, viszont nagyon munkás.

Gógyíztam tovább. Ezután egy nagy csillag forgott az agyamban. csíkos rombuszokból. Variációknak se szeri, se száma. Varrtam 3 különböző rombuszt. rakosgattam ide meg oda, majd kiválasztottam az igazit, és még varrtam belőle hét darabot. A nyolc rombuszt is többféle képen lehetett variálni, végül a képen látható két változat között hezitáltam. Végül a baloldali lett a kitüntetett. Meg is varrtam, szétszedtem, újra varrtam. Hiába volt papíron az egész, ortopéd lett a közepe. Csak azért kerülte el a kukát, mert terítőnek házi használatra megfelel, node egy pályázatra nem.(a képeken a színek nem igazán jók, életben mutatósabb a csillag)



     

Ekkor jött a karcagi tábor. Az egy hét szünet kisöpört a fejemből minden korábbi tervet. Tiszta lappal indultam tovább, és a következő fázis papíron könnyen megvarrható, és könnyen illeszthető nyolcszögek tervezése lett. Ezután ment minden, mint a karikacsapás. Több gikszer nem volt.
a képen a készülő nyolcszögek természetes környezetésben, azaz 4x4,2 méteres nappalink egynegyedét elfoglaló varrósarkomban.

      

Szeretem dicsérni magam, így most el kell mondanom, hogy ritka szépen, nagyon pontosan varrtam. A tűzés is kifogástalan lett, bár kínai piacnak nevezett öltéshossz némileg levon az értékéből.
Az elkészült mű tetszett nekem, a családomnak is, beleértve a lányom is, aki nagy kritikusom.
Mint ahogy lenni szokott, elég vérmes reményekkel vártam a kiállítást. Reményeim főként az táplálta, hogy csak nyolc jelentkező volt, igaz közte pár nagy ágyú is. De tán ekkora mezőnyben jut nekem egy harmadik díj is. Nem jutott, a kevés pályamunka miatt csak egy díjat adtak ki. Azt pedig el kell ismernem, hogy a nyertes munka sokkal jobb, volt mint az enyém. A többi nem.
Később a kiállításról beszélgetve az egyik általam igen tisztelt zsűritag mondta, hogy szép munka, de végtelenül unalmas.
Hát igen, jobban megnézve valóban nem mozgalmas. De a lényeg, hogy én meg vagyok vele elégedve, kiállították a Fesztiválon a várban, és azóta még a csoportunk kiállításán is. Kell ennél több?

A kiállított monokróm pályázati munkák megnézhetők
 http://hunpatch.com/exhib/exh_main.htm
itt, a listából a VII. Határtalanul fesztivált választva.

 

   
Takaró Évának

2007 karácsonyára procionnal festett anyagokból.
200 x140 cm, színén a négyzetek 10 x 10 cm
 

Foltbarátság.
Készült 2007 áprilisában a Platán könyvtárban rendezett Foltbarátság kiállításra.
Hagyományos minta, géppel varrva és tűzve.
80 x 100 cm
 


Szőttesek nyomában 3.
A 185x55 cm méretű munka téglakötéses technikával készült, a bukovinai nagyvirágos szőnyegek mintájával. Mivel a mintai sorainak részletei többször ismétlődnek, kiválóan alkalmas gyorsvarrásra, megfelelő felbontással és munkaszervezéssel. Így a munka fedlapja 10 óra, azaz tíz óra alatt készült el.

       

Csillaghegyi Öltögetők guruló orsóihoz (round robin) készült darabok.
A baloldali csillag került az egyik munka közepére.
A jobboldali csillag selejt, ufóim számát gyarapítja.
A kannás csészés munkarész közepét kaptam készen, és ahhoz kreáltam a szélső hat blokkot.

                       

A két munka készen
 

 


 

Foltokból kilim
75x98 cm, géppel varrva, részben papírra varrással, és géppel tűzve.
Baloldalt az eredeti kaiseri kilim képe. Jobb oldalt az én művem.
(a két képet Székely Kati varázsolta egybe)

 
 

Szennai emlék
90x100 cm, géppel varrva és applikálva, kézzel tűzve
2006. március

Címke a munka hátlapján.
(sajna nem tudtam olvashatóan idevarázsolni, de ha ráklikkelsz, akkor megjelenik olvasható méretben)

Magyar Kézművesség'06 
Mezőgazdasági Múzeum
2006 nyarán

     

Születés
Saját festésű anyagokból, géppel varrva, kézzel tűzve
Méret: 100x100 cm
Készült: 2004 október
Kiállítva: Határtalanul Foltvarró Fesztivál  2004
Franciaországban (St Jean de Luc) 2005

 

Három párna a faliképhez
Méret: 40x40 cm
Készült: 2004 december

 

     

Középkori hangulat
Tradicionális szélmalom blokk
Stack-n-Whack technikával
Jinny Beyer anyagokból.
Középrész kézzel, egyébként géppel varrva és tűzve
Inspiráció: Dobray Zsuzsa munkái.

Méret: 65x100 cm
Készült: 2005 január
Kiállítva: Mezőkövesden 2005


Szimmetria játék

Hexagon Star blokkok Stack-n-Whack technikával,
kézzel varrva és tűzve.
Méret: 80x80 cm
Készült: 2005 február
Kiállítva: Kecskeméti Országos Kiállítás

     

Takaró
székelyudvarhelyi gyermekotthonba.
A 20 blokkot én varrtam, a takarót a székesfehérvári foltosok állították össze.



Nárcisz ólomüveg technikával

géppel varrva és kézzel tűzve, 20x30 cm.
Készült 2006 nyarán a karcagi táborban Fekete Gabi, alias Gabica tanfolyamán

 

Hawaii párna
40x40 cm
Az első hawaii munkám,
készült 2004-ben a karcagi foltos táborban Konrádné Papp Orsi
tanfolyamán

 


Párnahuzatok
vízfolyásos székely festékes mintával. 40x40 cm
2005 december

 


Takaró maradékokból
190x140 cm, géppel varrva és tűzve
2004 július

 

 

Kalotaszegi örökség
Méret: 105x85 cm
Készült 2003 februárjában .

Kiállítva
a Pápai országos kiállításon  2003 áprilisban, Mezőkövesdi országos kiállításon 2004-ben,
később
Írországban, Skóciában, Észtországban, Angliában, Franciaországban

Inspiráció: magyarvalkói varrottas párna 

     


Tisztelet az amerikai quiltnek
140x195 cm méretű takaró, tollas csillagokkal és fűrészfogas szegéllyel.
géppel varrva és kézzel tűzve.
(a tűzést régi motívumokból terveztem)
Kiállítva a Duna Galériában 2003 novemberben

Magyar Kézművesség 04
kiállításon az
Iparművészeti Múzeumban

     

Kelta sorminták
Bevasalt pántok kézzel felvarrva, kézi tűzés.
Méret: 80 x 120 cm
Készült: 2004 február
Saját tervezés, inspiráció:
George Bain "Celtic Art" című könyvének borítólapja
. Hogy varrható legyen, a mintákat alaposan át kellett tervezni, de a jelleg megmaradt.

Kártyatrükk
Papírra varrt 8 és 12 cm méretű kunyhó minták zöld háttérre applikációval felvarrva.
Méret: 70x70 cm 
Készült: 2004 január

     

Filcrátét,
még a foltvarró korszakom előtti időkből.
Méret: 38x77 cm
Készült 1972 nyarán

 

Klára kertje,
az első igazi foltmunkám.
Méret: 70x100 cm
Bp., 1998 december

 

A falvédő ajtót takar.
6 hasonló, de négyzetekből varrt székvédő huzat készült hozzá
.

 

Keretezett csillagok
Méret: 65x95 cm
Bp., 1999 január

 

Halszemmel
Papírsablonnal kézzel varrva.
Méret: 27x50 cm
Bp., 1998 október
Kiállítva: Szombathelyi Országos Foltvarró Kiállításon 1999-ben

 

Forgók
(tessalation)
Méret: 21x30 cm
Bp., 2001 július

 


egy csillag mérete 17x17 cm

Csillagok kékfestőben
Méret: 120x160
Készült 2000 májusában.
Kiállitva: Országos Foltvarró Kiállítások
Debrecen 2000 augusztus,
Budapest 2000 október
Európai Foltvarró Kiállítás Val d'Argent (Franciaország) 2000 szeptember,
Modern foltok,
Textilmúzeum, Budapest 2001 január,
és még sok más helyen
Csíkszőnyeg
Méret: 120x160 cm
XIX. századi székely festékes szőnyeg mintájára készült (eredetitől eltérő színvilággal) 2001 júniusában.
Kiállitva: Országos Foltvarró Kiállítások
Debrecen 2000 augusztus, Budapest 2000 október ,
és még sok helyen.
Ez az a munka amivel a Céhen belül ismert lettem.

 

Gondolataim a magyar foltmunkáról 

 

Kattintással  nagyítható!

 

Mi a közös egy könyvben és egy foltmunkában?

A foltmunka (patchwork, quilt) textilből, mondhatni rongyokból készült mozaikkép,
Vörösmarty korában a papír alapanyagát, a cellulózt rongyokból készítették.

A 8 hagyományos technikával géppel varrt és a
4 applikációval készült blokkból álló munkám ezt a találkozási pontot jelképezi.

A pályázaton nem értem el helyezést, de különdíjként könyvjutalmat kaptam.


 

Kékfestő tabló
eredeti kékfestő anyagokból készült antifotogén munka, a keretben körben madaras, virágos kézi tűzés fut körben
Méret: 90x 100 cm
Bp., 2001 július
Kiállítva: Országos Foltvarró Kiállítás

Budapest, 2001 október




 

Rongyok utóélete
Készült a Magyar Foltvarró Céh
"könyvek" pályázatára

2001 januárban
Kiállítva: Országos Foltvarró Kiállítások
Pécs 2001 március, Budapest 2001október

A keretben alul sárga tűzéssel:
"Országok rongya, könyvtár a neved..." (Vörösmarty)

Részletek, stb.

 

honlap / HomePage  előző lap / Prev. Page  menü / Menu  következő lap / Next page  lap teteje / Top of page